Uważajmy na Kołłątaja – w poszukiwaniu polskich wzorców osobowych

Poszukując wzorców osobowych w naszej historii trzeba bardzo uważać. Tylu już i tak intensywnie ją zakłamywało, że można się pogubić. Tylu naszych wielkich w różny sposób zbłądziło.

Rozmawiałem kiedyś z dobrą polską katoliczka, która wciąż powoływała się na Konopnicka. Gdy zwróciłem jej uwagę na to, ze Konopnickiej odmówiono pogrzebu katolickiego, bo całe życie walczyła z Kościołem, była zaszokowana. Nie wiedziała.

Mało kto wie, że np. Rodziewiczówna, ulubienica narodowców, była buddystka (ten buddyzm widać np. w „Lecie leśnych ludzi”) a Reymont był wyznawcą i praktykiem spirytyzmu (kontaktował się ze zmarłym synem).

Najwięcej problemów mamy z Konstytucja 3 maja i ludźmi, którzy ją przygotowali. Wielu dobrych Polaków nie ma świadomości, że w tej konstytucji nie pojawiło się słowo Kościół i że to ignorowanie jego istnienia nie było przypadkowe. Nikt prawie nie wie, że konstytucja ta zapewniała panowanie nad Polską Niemców (Sasów) „po wieki wieków”, że odbierała prawa wyborcze znacznej części szlachty , a udzielała ich tym, którzy mieli dużo pieniędzy. Mało kto zdaje sobie pytanie, dlaczego w kraju, którego królową jest Matka Boża powstała konstytucja, która nie tylko ignorowała ten fakt, ale nie wymieniała nawet Matki Bożej  z imienia.

Jednym z ludzi konstytucji 3 maja był Hugo Kołłątaj, który bywa przywoływany jako propozycja jakiegoś polskiego wzorca. Ludwik Hass, nadworny kronikarz masonerii, przeczy temu, ze Kołłątaj był masonem, ale przyznaje, ze są tacy historycy, którzy twierdzą, że jednak zakładał on od czasu do czasu masoński fartuszek.

Trzeba pamiętać, że czasie wojny polsko-rosyjskiej na zebraniu 23 lipca 1792 roku nakłaniał króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do jak najszybszego przystąpienia do konfederacji targowickiej, do której sam się przyłączył.

Trzeba pamiętać, że zasadniczym celem jego Kuźnicy „było zorganizowanie planowej propagandowej akcji politycznej, która wspierałaby skrzydło reformatorskie w Sejmie Czteroletnim”, że Kuźnica upowszechniała hasła rewolucji francuskiej.

Trzeba pamiętać, że większość współpracowników Kołłątaja w Kuźnicy to byli masoni, ze masonami byli (i nie ma tu żadnych wątpliwości): Zabłocki, Maruszewski, Trembicki, Grossmani.

Trzeba pamiętać, że jeżeli uznamy, że Kołłątaj nie był masonem, to musimy przyznać, że był on jedyną, wśród czterech głównych twórców Konstytucji 3 maja, osobą, którą nie była masonem. Masonami byli przecież Stanisław August. Ignacy Potocki i Scipione Piattoli.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Teksty Stanisława Krajskiego i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Uważajmy na Kołłątaja – w poszukiwaniu polskich wzorców osobowych

 1. B@zy pisze:

  Co widać na tym nagrobku? Pytanie do autora postu.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Konopnicka

  Pogrzeb, zorganizowany przez Marię Dulębiankę, stał się wielką manifestacją patriotyczną, w której udział wzięło blisko 50 000 osób. Popiersie nagrobne wykonała Luna Drexlerówna[17], na cokole wyryto fragment wiersza Konopnickiej Na cmentarzu:

  …Proście wy Boga o takie mogiły,
  Które łez nie chcą, ni skarg, ni żałości,
  Lecz dają sercom moc czynu, zdrój siły
  Na dzień przyszłości…[18]

  Autorze strony, o wielka mądrości. Co ma twoje pisanie z naukowością, z prawdą? No weź mi powiedz. Skąd czerpałeś źródła swej wiedzy mądralo, co? Tak sobie pisać to każdy może, bez podawania źródeł. Zadaj sobie pytanie kim jesteś bez podawania źródeł? A dopiero później bierz się za pisanie mądralo.

 2. Robert pisze:

  B@zy: A co to ma do rzeczy, że jej dziś na nagrobku krzyżyk powiesili, no i co to ma do rzeczy, że w swojej poezji odwoływała się do Boga? Wiadomo jakiego Boga miała na myśli? Raczej nie Boga unmiejscowionego w Kościele Katolickim, bo nawet żródła historyczne podają, że atakowała ów Kościół i jego kapłanów..

  • Luka Najbolji pisze:

   To nie jest odpowiedź.
   Trzeba ci powtórzyć ponownie, bo nie rozumiesz. Nikogo nie obchodzi to, co tam sobie myślisz.
   Podaj fakty, które można sprawdzić. A żeby można było sprawdzić podaj źródła informacji z których korzystałeś. Inaczej nie masz pojęcia o czym piszesz.
   To nie jest merytoryczna dyskusja.
   Jakie źródła historyczne?

   • Jerzy B pisze:

    To co jest w tzw. faktach historycznych wcale nie musi być PRAWDĄ(!), naszą HISTORIĘ pisali ZABORCY to primo, secundo MY POLACY też nie zawsze piszemy PRAWDĘ albo wręcz pomijamy czy przeinaczamy fakty. Mało kto wie, bo tego nie uczono w szkołach a i niewiele pisano, żę 1612 r. zdobyliśmy Moskwę i panowali tam (OKUPACJA) przez dwa lata w sposób HANIEBNY i OKRUTNY! A dziwimy się dlaczego Rosjanie nas nie lubią?

 3. BazyTrue pisze:

  Myli się pan w sposób oczywisty. Rosjanie to ciemny lud, który poprzez brak edukacji daje się łatwo urabiać przez propagandę tajnych służb. Pan relatywizuje historię. Dla Rosji prawda to jest wszystko to, co sprzyja polityce Rosji, a nie to, co obiektywnie nazywamy prawdą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s