Przyszły kształt Polski (2): Państwo, w którym żyjemy nie jest państwem.

W poprzednim odcinku napisałem, że w Polsce nie ma demokracji, że faktycznie panuje ustrój, który Arystoteles nazwał oligarchią. Ustrój oligarchiczny to ustrój, w którym państwem rządzi pewna grupa o własnych interesach, które nie są tożsame ani z interesami państwa ani społeczeństwa (jeśli bywają tożsame to albo przez przypadek albo dlatego, że grupa oligarchiczna nie chce mieć kłopotów ze społeczeństwem).

Państwo (normalne, prawdziwe) to struktura wytworzona przez naród (społeczeństwo) czy ich przedstawicieli w taki sposób, ze ma im służyć w perspektywie dobra wspólnego i sprawiedliwości, ma ich chronić i pomagać im w realizacji ich zbiorowych oraz indywidualnych celów.

Grupa rządząca (oligarchia) działa w taki sposób (w swoim interesie), że dodatkowo patologizuje struktury państwa, ponieważ tak je konstruuje (przebudowuje), by służyły realizacji celów oligarchii lub celów grupy zewnętrznej, którą oligarchię wytworzyła lub ja wspiera. W ten sposób państwo nie jest już państwem, mówiąc językiem św. Augustyna, „ziemskim” (którego struktura i władza pochodzi od Boga i które służy człowiekowi, rodzinie i narodowi – o tym jak i dlaczego później), ale staje się albo pseudpaństwem nazywanym przez św. Augustyna „państwem rozbójników” (rozbójnicy udają władzę państwową i tworzą pozory struktury państwa, by omamić ludzi i zrealizować swoje rozbójnicze cele) albo „państwem szatana” (w każdym momencie urzędnicy – oligarchia tego państwa wchodzą w kompetencje Boga i podejmują decyzje w duchu szatana), albo jednym i drugim.

W Polsce mamy do czynienia właśnie z takim ustrojem mieszanym; państwa rozbójników i państwa szatana.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyszły ustrój Polski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przyszły kształt Polski (2): Państwo, w którym żyjemy nie jest państwem.

  1. Jerzy pisze:

    W Polsce mamy do czynienia z takim mieszanym ustrojem;państwa rozbójników i szatana,w którym nadzwyczajni szafarze rozdają komunię św.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s