Przyszły kształt Polski (3): zwodnicze rozumienie dobrobytu

Jednym z podstawowych deklarowanych dzisiaj przez polityków celów państwa jest zapewnienie obywatelom maksymalnego dobrobytu.
Jednym z podstawowych dzisiaj oczekiwań społeczeństw wobec polityków i państwa jest oczekiwanie, że państwo zapewni obywatelom dobrobyt.
Patrząc na problem z punktu widzenia właściwie uprawianej filozofii politycznej można by dojść do wniosku, że trudno wysuwać tu jakieś większe zastrzeżenia.
Można by najwyżej postawić jedno zastrzeżenie dotycząc raczej kwestii sformułowania problemu.
Można by mianowicie zadać pytanie: czy nie lepiej sformułować to zadanie państwa w sposób następujmy: celem państwa jest doprowadzenie do stanu, w ramach którego jego obywatele będą mogli w sposób najłatwiejszy osiągnąć dobrobyt?
Chodzi tu o to, że to nie państwo ma dawać obywatelem dobrobyt, lecz oni sami mają go osiągać. Państwo zaś ma tworzyć najbardziej sprzyjające ku temu warunki.
Jeśli jednak zanalizujemy całą tę opisaną wyżej konstrukcję myślową ze wszystkimi jej kontekstami i podtekstami musimy sobie uświadomić, że sformułowanie jednego z podstawowych celów państwa jako zapewnienie obywatelom dobrobytu jest nie do przyjęcia, że mamy tu do czynienia z kolejną masońską, i to charakterystyczną w technice dla masonerii, manipulacją.
O co chodzi?
Chodzi o rozumienie dobrobytu.
To, co dziś przedstawiane jest jako dobrobyt (a podpowiedziane przez masonerię) nie ma bowiem nic wspólnego z tym, co w sposób właściwy powinno się określać jako dobrobyt.
O tym jednak już w następnym odcinku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyszły ustrój Polski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s