Maria Kominek: Dokąd zmierza Kościół (refleksje nad codziennością – I część)

Kilka dni temu (22 czerwca 2013 r.) Episkopat podał do wiadomości, że w piątki już nie obowiązuje zakaz organizowania „hucznych zabaw” ani uczestnictwa w nich. Na pewno ucieszy to tych wszystkich, którzy „z braku odpowiedniego lokalu” urządzali wesela w piątki – być może ktoś z nich miewał jednak wyrzuty sumienia.

Pierwszy raz spotkałam się z tym „zwyczajem” jakieś 5-6 lat temu. Wychodząc z wieczornej Mszy św. właśnie w piątek, zobaczyłam jak szykują się do ślubu nowożeńcy i ich goście. Nie wiele myśląc podeszłam do panny młodej i się zapytałam czy dzieje się coś strasznego, że ślub jest w piątek. Ona była zdziwiona moim pytaniem – bo co się może dziać.

Wyjaśniłam – może być tak, że któreś z nich jest bardo chore i grozi mu ciężka operacja lub jutro idzie do szpitala, albo do wojska – daleko może od Polski, gdzieś gdzie są nasi żołnierze lub jeszcze coś innego.

Nic takiego – odpowiedziała mi panna młoda – po prostu nie było wolnego miejsca w żadnym lokalu na sobotę. A kto dał zgodę – ona nie wiedziała, wiedziała, że proboszcz jakoś to załatwił. Proboszcz z kolei mi powiedział, że był u ordynariusza i dostał prawo decydowania w takich przypadkach.

Pozostało mi tylko powiedzieć to, co sobie myślę o takim potraktowaniu świętego dnia piątkowego.

No a teraz czytam w komunikacie, że w miejsce dotychczasowego zapisu czwartego przykazania kościelnego przyjęto nową formułę, obejmującą jedynie Wielki Post: Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

Jak zaznaczył biskup Marek Mendyk decyzja jest podyktowana faktem, że wielu wiernych coraz częściej organizowało zabawy w piątek. Dotychczasowy zapis zagubił swoje znaczenie – powiedział biskup.

Ja więc już nic nie rozumiem – to kto jest prawodawcą?

Tłum, który poniewiera Panem Jezusem? Tłuszcza, która myśli o swojej zabawie i o tym jak napełnić brzuch?

Zgraja żądnych rozrywki? Czy Kościół święty, Matka nasza, który nie jest z tego świata i do tego świata nie powinien się dostosowywać?

A może to kolejne aggiornamento?

Tym razem Kościoła w Polsce, po to by szybciej dogonić kościół na Zachodzie. Ale tam praktycznie (oprócz grup wiernych Tradycji) nie ma już Kościoła.

No i na koniec – czy możemy się spodziewać innego aggiornamento – prawa do kradzieży, aborcji, eutanazji, prawa by nie chodzić w niedziele i w święta do kościoła? Przecież wielu wiernych tak robi…

Maria Kominek OPs

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Teksty Marii Kominek OPs. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Maria Kominek: Dokąd zmierza Kościół (refleksje nad codziennością – I część)

 1. Pingback: Kto jest prawodawcą? Tłuszcza, która poniewiera Panem Jezusem? « Wirtualna Polonia

 2. dorota pisze:

  jest Pani mistrzynią w przekręcaniu faktów, prosze się dobrze wczytac i w cel, i w program, i w inne informacje o spotkaniu, gdyz to, co Pani pisze ma sie nijak do prawdy. Prosty przykład: różaniec będzie o 9.00, zapraszamy. Prosze nie oczerniać, prosze się modlić.

  • Rozmowiałem telefonicznie z Panią Kominek. Czytała wszystkie informacje na temat tego spotkania i tego różańca nei zayważyła. Nie miała ządnych złych intencji, nie mówiąc o oczerrnianiu. Nie am ządnego interesu w fałszowaniu obrazu spotkania. Kieruje się milością do Boga i Kościoła i umiłowaneim prawdy. Powodem napsiania materiału jest jej niepokój. Odnośny fragment jej materiału został zmieniony.

  • A oto program spotkania w Łodzi w 2011 r. Tam nei było w programie różańca.

   2 lipca 2011 r. odbędzie się spotkanie z ks. John Bashobora w Łodzi. Kapłan z Ugandy wyjątkowo obdarowany przez Boga charyzmatami modlitwy o uzdrowienie i o uwolnienie.

   Do 31 maja cena promocyjna wejściówki – 10 zł.

   Program spotkania:

   10.00 – Zawiązanie wspólnoty (Mocni w Duchu)
   10.30 – Konferencja – ks. Bashobora
   12.00 – Przerwa

   12.45 – Konferencja – ks. Bashobora
   14.00 – Przerwa na obiad

   15.30 – Uwielbienie Miłosierdzia Bożego (Mocni w Duchu)
   16.15 – Konferencja – ks. Bashobora
   17.30 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie
   19.00 – Adoracja z modlitwą o uzdrowienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s