Parafia św. Marii Magdaleny w diecezji warszawsko-praskiej – kwestia Komunii Świętej na klęcząco – problem ogłoszeń parafialnych

Do wczoraj wisiały w gablotce parafialnej ogłoszenia parafialne w ramach których była następująca informacja:
„ Przypominamy zarządzenie liturgiczne ks. Arcybiskupa nt. sposobu przystępowania do Komunii Św. Podchodzimy w procesji, odpowiednio wcześniej przyklękamy na jedno kolano (jeśli zdrowie nam na to pozwala) i przyjmujemy Komunię Św. stojąc blisko przed kapłanem (aby udzielający Komunii Św. nie wyciągał daleko ręki). Na jego słowa „Ciało Chrystusa” odpowiadamy wyraźnie „AMEN”. Postawa stojąca ze złożonymi rękami jest wyrazem naszej gotowości pójścia za Chrystusem, naszej pokory wobec Jego obecności”.

Ogłoszenia te znajdują się jeszcze na stronie internetowej parafii ( 26 czerwca godz. 10.19).

Źródło: http://mariamagdalena.waw.pl/index.php?page=ogloszenia
Nie bardzo wiadomo o którego Arcybiskupa chodzi (może poprzedniego?)

Poza tym, jak twierdzą dobrze poinformowani nikt tego zarządzenia nie widział, bo go nigdy na piśmie nie było.
W ogłoszeniach innych parafii warszawsko-praskich takiej informacji nie ma.
I tak np. nie ma jej na następujących parafialnych stronach:
http://www.parafia-szembeka.waw.pl/ogloszenia
http://www.parafia-kamionek.pl/
http://www.meczennicy.waw.pl/main.php?content=ogloszenia.html&p=4&
http://www.skaryszewska.pl/ogs-duszpasterskie-mainmenu-64
http://www.diecezja.waw.pl/kobielska/721
http://www.ostrobramska.neostrada.pl/main.html?reload=6707
http://www.patryk.waw.pl/index.php/aktualnosci
http://www.parafia-atenska.waw.pl/ogloszeniab.html
http://www.nobla16.pl/news/6/15/Ogloszenia-Parafialne—XII-Niedziela-Zwykla

Pani Krystyna, której ks. Kraiński odmówił udzielenia Komunii Świętej na klęcząco, gdy udała się do Kurii, otrzymała następujący dokument:
Eucharystia – uczestnictwo i postawy
Wyjaśnienie Przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Wyjaśnienie
Przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
oraz Rzecznika KEP

1. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przygotowała propozycję dokumentu zatytułowanego „Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR”. Tekst ten w dniu 21 października br. był przedmiotem dyskusji na 329. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Zgłoszono szereg uwag, którymi zajęła się obecnie ww. Komisja. Ostateczny tekst „Wskazań” jest aktualnie redagowany.

2. Dokument składa się z dwóch części; pierwsza mówi o uczestnictwie w Najświętszej Eucharystii, a druga o postawach uczestników i spełnianych przez nich funkcjach liturgicznych.

3. Jeden z czterdziestu punktów „Wskazań” mówi o przyjmowaniu Komunii Św. Przypomina się w nim nauczanie II Polskiego Synodu Plenarnego, który mówił, że „potwierdza i wyraża szacunek dla zwyczaju przyjmowania Komunii Św. ‚do ust’ w postawie zarówno klęczącej, jak i stojącej, nie wykluczając jednak innych form przyjmowania Komunii Św., z zachowaniem najwyższej czci dla Eucharystii” (Liturgia Kościoła po Soborze Watykańskim II, nr 92). Przepisy te zostały przyjęte w 1999 roku i po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską wprowadzone w życie 28 lutego 2001 r.

Po zakończeniu redagowania „Wskazań” zostaną one w całości opublikowane i podane do wiadomości wiernych oraz ogłoszona zostanie data wprowadzenia ich w życie.

Warszawa, dnia 25 października 2004 r.

+ Stefan Cichy
Przewodniczący Komisji
ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Ks. Józef Kloch
rzecznik Episkopatu Polski

Dokument ten został umieszczony na stronie diecezji warszawsko-praskiej w dniu 26.10.2004

Znaleźć go tam można pod adresem: http://www.diecezja.waw.pl/124

Pani Krystyna domaga się teraz wywieszenia tego dokumentu w gablotce parafialnej, ponieważ niektórzy wierni obrzucają ją obelgami typu „idą te diabły”, gdy idzie z ośmioletnią wnuczką do kościoła (wnuczka to bardzo przeżywa) zarzucając jej nieposłuszeństwo kapłanom.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunia Świeta na kolanach, Skandal w diecezji warszawsko-praskiej - odmowa udzielenia Komunii Świętej na kolanach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Parafia św. Marii Magdaleny w diecezji warszawsko-praskiej – kwestia Komunii Świętej na klęcząco – problem ogłoszeń parafialnych

 1. Pingback: wyszperane 26/06/13

 2. katolik rzymski diec. ełcka pisze:

  Ludzie są traktowani jak bydło popędzane z tyłu (przez niektórych biskupów, którzy odpowiednio wytresowali proboszczów-zastraszyli) idą z rozbieganym wzrokiem i patrzą jak tu przyklęknąć żeby nie podpaść księdzu (on się mieni władcą i nie wierzy w żywego Boga w Hostii )jedni klękają przed plecami innych, większość nie klęka i ksiądz nie reaguje na to – o zdrajcy Boga, gdzie wasze posłuszeństwo Papieżowi? Gratuluję Pani wielkiej miłości Boga, jest nas wielu, ja też zawsze klękam przed Panem Jezusem…. Z Panem Bogiem

 3. Grabowski Bolesław pisze:

  W mojej parafii tylko ja z żoną klękamy przed Panem Jezusem w czasie Komuni Świętej. Jaki ma sens klękania w Kościele jaśli nie klęka sie w czasie Komuni Świętej ? !!!!!!!!

  • Dorota pisze:

   W naszej parafii wszyscy wierni klękali, żeby ucałowć relikwie św Ojca Pio, a Pana Jezusa przyjmowali na stojąco. ..Od długiego czasu zawsze klękam, żeby nie przeszkadzać innym czekam na koniecJ ak ksiądz jest wysoki, ja dość niska, boję się, żeby ksiądz nie upuścił Hostii. Dzięki Bogu w Łodzi jest kilka kościołów, w których udziela jest Komunia Św na klęcząco..Z Panem Bogiem.

 4. Pingback: O katolikach: „idą te diabły”. Skutki „postępu” w Kościele w Diecezji Warsz. –Praskiej | forumdlazycia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s