Zmarła Maria Katarzyna Kominek – informacja na stronie dominikańskiej

Świecka dominikanka i wieloletnia przełożona prowincjalna świeckich dominikanów w Polsce odeszła po ciężkiej chorobie. Miała 69 lat.

Maria Kominek urodziła się 23 października 1944 roku w Sofii. Pochodziła z jednej z najbardziej zasłużonych bułgarskich rodzin. Skończyła studia z fizyki. Wyszła za mąż za Polaka i znaczną część życia spędziła w Warszawie, ucząc fizyki, matematyki i religii. Ukończyła także teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym.

W połowie lat 80. XX wieku zainteresowała się duchowością dominikańską. Dokładnie 28 lat temu, 23 września 1985 roku, rozpoczęła nowicjat u świeckich dominikanów. Rok później złożyła pierwsze przyrzeczenia, a w 1988 roku – przyrzeczenia wieczyste.

Była główną inicjatorką reaktywowania 24 grudnia 1989 roku założonej w okresie międzywojennym fraterni Błogosławionej Imeldy na warszawskim Służewie. W latach 90. pełniła przez dwie kadencje funkcję przełożonej prowincjalnej świeckich dominikanów w Polsce. Przez wiele lat była także przełożoną i mistrzynią formacji w swojej macierzystej fraterni. Uczestniczyła również w pracach nad nowym tekstem Dyrektorium, regulującego życie fraterni dominikańskich w Polsce.

Napisała wiele artykułów i książek, dotyczących historii, tradycji i duchowości dominikańskiej (m.in. żywotów Świętych Zakonu i zbioru modlitw wyrastających z tradycji), a także pomocy formacyjnych dla świeckich dominikanów.

Do końca, pomimo wielomiesięcznej choroby, aktywnie uczestniczyła w pracach prowincjalnej komisji formacyjnej. Była żoną, matką i babcią.

Zmarła w swoim domu 23 września 2013 roku, otoczona modlitwą świeckich dominikanów w Polsce.

Za: http://dominikanie.pl/aktualnosci/news/news_id,4420,zmarla_maria_katarzyna_kominek.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized, Zmarła Maria Kominek OPs. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s