Czy kapłani powinni chodzić w sutannach?

Kilka dni temu Arcybiskup Sieny wystąpił we włoskiej telewizji. Znaczną część swojego wystąpienia odpowiadał na pytanie postawione w tytule.
Stwierdził, że gdy kapłan ma słabą formację, gdy nie ma poczucia, że jest kapłanem, gdy jest zagubiony to zakłada sutannę. Taki kapłan tylko w sutannie czuje się kapłanem.

Arcybiskup skrytykował też noszenie przez kapłanów koloratek do garnituru i czarnej koszuli uznając, że to również jest oznaka kapłańskiej słabości.
On, Arcybiskup Sieny, zawsze czuł się kapłanem, bo miał dobra formację i sutannę zrzucił raz na zawsze zaraz po Soborze Watykańskim II, gdy tylko na to pozwolono.

Obłędna argumentacja będąca znakiem wrastającego kryzysu w Kościele, dowodem na to co się w nim dzieje za pontyfikatu papieża Franciszka.
Czy sutanna nie jest świadectwem? Czy nie zobowiązuje? Czy nie skłania do szczególnych zachowań? Czy nie jest znakiem tego, że kapłanem jest się przez 24 godziny? Czy nie przypomina innym o Bogu? Czy nie pozwala innym dać świadectwa swojej wierze przez chrześcijańskie pozdrowienie?
Czy przypadkiem sutanny nie zrzucają ci kapłani, którzy chcą sobie pożyć jak świeccy, chcą „poszaleć”, uniknąć przykrości ze strony tych, którzy negują Chrystusa?

Rzadko widujemy dziś kapłanów w sutannach na ulicach? Czy to nie jest znakiem zeświecczenia, w tym zeświecczenia kapłanów?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Kościół. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Czy kapłani powinni chodzić w sutannach?

 1. A wg mnie to smutne, że sutanna, ciuch jak każdy inny, miałby być „motywatorem” do życia chrześcijańskiego. Bo nie szata zdobi człowieka. Co więcej – wolę „zwykłych” księży w jeansach niż takich w sutannach, bo zdają się być bliżsi, mniej patetyczni. Bardziej ludzcy. Swoi.

  • Księża maja być „boscy” a nie ludzcy, bo oni maja 24 godziny na dobę przypominac nam o Bogu i do Niego prowadzić.

   Nie są „zwykłymi” ludźmi: np. ich dłonie sa konsekrowane.

   • To chrześcijanie mają 24 h na dobę przypominać o Bogu. Nowy Testament nie nakłada tego obowiązku na jakąś szczególnie wybraną, konsekrowaną grupę chrześcijan. To zadanie każdego, kto zdecydował się iść za Chrystusem przecież. Dlaczego stawiamy sobie jakieś dodatkowe hierarchie (i to takie, które miałyby być podkreślane strojem), zamiast kłaść nacisk na to, żeby ludzie brali odpowiedzialność za swoje życie duchowe na siebie, a nie zrzucali je na księdza?

 2. Jerzy pisze:

  Żyjemy w czasach wielkiego odstępstwa.

 3. Sutanna, to szczególny, widzialny znak Kapłaństwa. Gdy Kapłan jest w sutannie nie muszę się domyślać z kim mam do czynienia. Gdy mijam takiego Kapłana pozdrawiam go slowami: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, mogę się zwrócić z prośbą o modlitwę, o błogosławieństwo, mogę porozmawiać na temat wiary itp. Gdy Kapłan jest w stroju świeckim, to, że jest
  Księdzem jest czytelne tylko dla znajomych, a przecież Kapłan jest do Ludu Bożego posłany i do tych co nie znają jeszcze I nie kochają Jezusa Chrystusa. Przez wiele lat pracowałam w środowisku kościelnym i jestem pewna, z doświadczenia, że Kapłani noszący sutanne są gorliwsi, bardziej czytelni i otwarci na Boga i ludzi. Miałam szczęście spotkać takich Kapłanów. Niestety są obecnie w mniejszości. ..Bardzo lubię piosenkę, którą często śpiewają na prymicjach pt.Sutanna. Znamienne są jej słowa : Wystarczyła Ci sutanna uboga, i ubogi wystarczył Ci ślub, bo wiedziałeś kim jesteś u Boga i wiedziałeś co Tobie dał Bóg!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s