Wiara i … węgiel

Ten problem wywołała osoba podpisująca się jako „Mati”: Panie doktorze, bardzo proszę aby Pan odniósł się na swoim blogu do najnowszej encykliki Papieża Franciszka na temat ekologii. Nawet w Watykanie została ona nazwana “Antypolską”. Wklejam poniżej linka w wyżej wymienionym temacie. Artykuł ten bardzo mnie zaniepokoił.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Papiez-kontra-wegiel-A-Polska-ma-klopot,wid,17633202,wiadomosc.html?ticaid=1150c8

No cóż. Powiedziałbym tak: Czy to jest główny problem Kościoła? Czy to w ogóle jest problem Kościoła? Czy nie ma o wiele ważniejszych moralnych problemów, które natychmiast powinny być podjęte? Czy to nie jest wchodzenie na płaszczyzny, które są już płaszczyznami tej najbardziej przyziemnej polityki w tym lobbowania, a nie płaszczyznami moralnymi?

Problemy ekologiczne jako pierwszy podjął w XIX w. papież Leon XIII. Zrobił to w sposób właściwy dla Kościoła. Powiedział bowiem, że przyroda jest stworzona przez Boga, a zatem prawa przyrody to są prawa Boże. Ich gwałcenie jest więc grzechem. Każdy grzech uderza w człowieka i wydaje negatywne dla niego, liczne owoce.

Jeśli spróbujemy ustalić listę zgwałceń prawa przyrody znajdzie się na niej dziesiątki pozycji: środki antykoncepcyjne, aborcja, in vitro, inżyniera genetyczna, GMO, „fabryki” zwierząt, faszerowanie w hodowlach zwierząt hormonami, sterydami, antybiotykami, chemia w żywności, rozwój nadmierny motoryzacji – napęd na benzynę i ropę itp., itd.

Jaką pozycję na tej liście ma spalanie węgla?
Czy jest oczywiste, że np. elektrownie jądrowe są lepsze niż te na węgiel? Czy one w mniejszym stopniu gwałcą prawa przyrody?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kościół, Papież Feanciszek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s