Podważanie dobrego imienia ks. Tomasza Jochemczyka

Dotarła do mnie za pośrednictwem jednej z osób ze środowisk tradycyjnych następująca „dobra rada” (która zapewne dociera i do innych osób): „Proszę uważać na ks. Jochemczyka, bo on udziela Komunii Świętej protestantom”.

Ta „dobra rada” oparta jest na półprawdzie, która już z istoty prawdą nie jest i można ją potraktować jako naruszenie przykazania „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”.

Odwołuje się bowiem do sytuacji, którą znam z opowieści Księdza, a która miała miejsce 2 lata temu. U Księdza w jego włoskich parafiach gościli Polacy ze środowisk tradycyjnych. Pewnego dnia poszedł odprawiać Mszę Świętą. Gdy wrócił do domu, ściany i sufit były całe w fusach z kawy. Goście wyjaśnili mu, że wybuchł ekspres do kawy (ktoś skręcając go nie założył jednej z części). Jeden z gości powiedział: „To kara Boża, bo ksiądz udziela Komunii Świętej protestantom”. Ksiądz się zdziwił. „O czym państwo mówicie?” – zapytał. Opowiedzieli mu o swoim spotkaniu pod kościołem z rodziną z Niemiec, która, jak twierdzili przedstawiła się im, jako protestancka, i która (lub jej część) przystępuje w tej parafii do Komunii Świętej.

Ksiądz wyjaśnił, że latem jest dużo letników z różnych krajów i on tych osób nie zna. Ze wspomnianą rodziną rozmawiał później i dowiedział się, ze mąż jest z pochodzenia Polakiem (nie mówił po polsku, ani po włosku) i jest katolikiem, żona w momencie ślubu (wiele lat temu ) była protestantką, a ich córka jest ochrzczona w Kościele katolickim. Ksiądz nie przypomina sobie, by widział żonę jak przystępowała do Komunii Świętej. Gdyby chciała to by jej nie odmówił, bo nie potrafi rozstrzygnąć czy jest protestantką cy katoliczką. Córka, która przystępuje do Komunii Świętej, w trakcie rozmowy z nim wypowiadała się bardzo pozytywnie o protestantyzmie, ale to również nie jest podstawą do odmówienia Komunii Świętej.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ks. Tomasz Jochemczk. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s