Podróż w czasie: ludzi w kościele

Gdy wszedłem dziś do kościoła przed Mszą św. i rozejrzałem się wpadł mi do głowy pomysł nowelki. Zapewne jej nigdy nie napiszę, ale przedstawię Państwu jej szkic.

Pewien człowiek żyjący w latach trzydziestych dwudziestego wieku stracił przytomność. Odzyskał ja w 2018 r., w dniu 10 czerwca w jednym z kościołów warszawskich podczas niedzielnej Mszy Świętej rozpoczynającej się o godz. 11.00. Rozejrzał się po ludziach i zanotował, ze zdziwieniem w pamięci.

Warszawski kościół, niedziela, dziwne. Na Mszy Świętej jest trzech mężczyzn z klasy średniej, bo są w garniturach letnich. Tylko dlaczego dwóch z nich nie ma krawatów? Jest jeden przedsiębiorca pogrzebowy. To ten mężczyzna w czarnym garniturze. Tylko dlaczego on nie ma krawata? I skąd się tu wziął. To nie jest przecież Msza Święta pogrzebowa. Są cztery damy, bo tak są ubrane i mają kapelusze. Dlaczego tylko jedna ma koronkowe rękawiczki? Jest kilka kobiet, które ubrane są jak damy, ale nie mają kapeluszy. Dlaczego? Jest sporo małoletnich chłopców w krótkich spodenkach. Dlaczego wielu z nich ma takie stare twarze? Dlaczego niektórzy z nich wyglądają jakby mieli pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt lat. Jest sporo panien służących. Dlaczego niektóre z nich mają na sobie stroje robocze? Widzę dużo robotników i robotnic i innych przedstawicieli proletariatu miejskiego. Niektórzy nie zdążyli się przebrać i przyszli prosto z fabryki. Skąd tylu w Warszawie włościan? Niektórzy przyszli prosto od pługa. Niektórzy ubrali się jakoś bardziej odświętnie, ale poznać ich po tym, że są w samych koszulach i te koszule nie są wpuszczone w spodnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualny stan Polski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Podróż w czasie: ludzi w kościele

  1. AJK pisze:

    Ciekawy szkic – pomaga otworzyć szerzej oczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s