„Warto rozmawiać” i …neokatechumenat

Wczoraj obejrzeć można było kolejny program „Warto rozmawiać”. Taki jego opis znajdujemy na jego stronie:

Czy zamęt w Kościele, jaki towarzyszy pontyfikatowi papieża Franciszka, doprowadzi do schizmy? Jaką interpretację papieskiego dokumentu Amoris Laetitia w sprawie dopuszczenia rozwodników do komunii przyjmą polscy biskupi? Czego nas uczy przykład katolickiej Irlandii, która w ciągu jednego pokolenia staje się krajem neopogańskim? Jak tę sytuację ocenia ks. kard. Raymond Burek?

Sytuację w Kościele powszechnym komentują również ks. dr Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski) i teolog ks. dr hab. Robert Skrzypczak oraz Krystian Kratiuk (www.pch24.pl), Michał Łuczewski (socjolog, Centrum Myśli Jana Pawła II) i Sebastian Duda (czasopismo „Więź”).

Ostatnia w programie, jakoś go podsumowująca była długa rozmowa Pospieszalskiego z ks. Skrzypczakiem. Mówił głównie ks. Skrzypczak broniąc tradycyjnej doktryny katolickiej.

Dlaczego uznałem to za godne zanotowania?

Ks. Skrzypczak, jak czytamy w jego biografii w Wikipedii święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1996 po ukończeniu formacji w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym Redemptoris Mater, a zatem seminarium duchowym neokatechumenatu, do którego wstępowali tylko ci, którzy w neokatechumenacie formowali się latami.

Zajrzałem do internetu, by sprawdzić co tam jest o ks. Skrzypczaku. Znalazłem na niezaleznej.pl takie tekst z 2015 r.:
– Wypowiedź papieża o rodzinie padła w szerszym kontekście luźnej rozmowy i to, co powiedział nie należy do uroczystego nauczania Kościoła i nie należy do tego stosować klauzuli nieomylności. Papież Franciszek przede wszystkim w tym co powiedział poparł encyklikę Humane Vitae. On wyszedł od tego podkreślając, że Paweł VI pozostawił Kościołowi pewien klejnot, pewien skarb – mówi ks. Robert Skrzypczak, prezbiter wspólnot Drogi Neokatechumenalnej odnosząc się do szeroko komentowanych słów papieża Franciszka.

Papież mówił, że „dobrzy katolicy” nie muszą być jak „króliki” i mieć dużo dzieci. Te słowa wywołały spore poruszenie i reakcję wielu komentatorów na całym świecie.

– Papież jest po stronie Pawła VI, który pisał o otwarciu się na życie i współpracy małżonków z Panem Bogiem, w powoływaniu nowych istnień do życia. Papież dołączył do tego swoją osobistą opinię, sięgając do przeszłości w Argentynie i przywołał przykład kobiety, która po raz ósmy zaszła w ciążę mimo, że była po siedmiu cesarskich cieciach. On zareagował wtedy tak, jakby ona była troszkę nieświadoma tego co robi; że ryzykuje zanadto i prowokuje Pana Boga ryzykując, że zostawi swoje dzieci bez matki. Franciszek powołał się wówczas na kategorię odpowiedzialności rodzicielskiej, którą także wprowadził Paweł VI
– tłumaczy w rozmowie z portalem niezalezna.pl ks. Skrzypczak.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Papież Feanciszek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „„Warto rozmawiać” i …neokatechumenat

 1. witek pisze:

  Panie Stanisławie, wczorajszy odcinek ” Warto rozmawiać” był bardzo ciekawy!
  Szczególnie wypowiedzi pana Kratiuka godne są odnotowania.
  Właściwy język, adekwatny do zaistniałej sytuacji.
  Podczas gdy reszta prelegentów zalewała nas jakimś fałszywym miłosierdziem, sentymentalizmem właśnie i wmawianiu, że odtąd KK ” musi towarzyszyć” każdemu człowiekowi
  Przecież KK towarzyszy wszystkim Jego wyznawcom już od 2000 lat.
  No, może poza angielskim królem Henrykiem, który alkowę przedłożył nad towarzystwo Kościoła, a
  jak to się skończyło, wszyscy wiemy.

  ks Skrzypczak ( nie wiedziałam, że jest ” z Drogi”) zajmująco przedstawił nam charakterystykę czasów ostatecznych. Brawo.
  Pozwolę sobie wkleić list jednego z kolejnych ” nieomylnych” ojców jezuitów.
  Celebryty, wielbiciela współczesnych mediów ( byleby dobrze o nim pisano)
  Któremu chyba umknęło słowo ” hierarchia” i postanowił publicznie obsztorcować samego kard Burke

  List do kardynała Burke

  http://grzegorzkramer.pl/list-do-kardynala-burke/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s