Dokąd zmierzamy

Stronę prowadzą Maria Kominek OPs (zmarła we wrześniu 2013 r.) i Stanisław Krajski

Co robić?

W swojej historii przećwiczyliśmy wiele modeli i procedur działań związanych z obroną wiary, polskości i Polski, działań zmierzających do utrzymania tożsamości narodowej i odzyskania niepodległej i suwerennej państwowości.

Trzeba też sięgać w Tradycję i historię, w kulturę, i szukać tam wzorców i gotowych recept i je, po odpowiedniej modyfikacji dostosowującej do naszych czasów, wypełniać.

Jeśli kochamy Polskę, jeśli nie chcemy je tracić, jeśli chcemy, by następnie pokolenia mogły się nią w pełni cieszyć nie możemy pozostać dziś bezczynni.

Musimy też wciąż pamiętać następujące słowa Elizy Orzeszkowej: „Naród, który dziś jest bez czci, jutro będzie najpewniej narodem bez chleba”.

Musimy również pamiętać następujące słowa Stefana Żeromskiego: „Naród żyje, tworzy, pracuje, sięga tam, gdzie wzrok nie sięga wtedy jedynie, gdy w nim kipi żądza swobody, gdy go nurtuje od piwnic do poddaszy lawa miłości rodzinnej ziemi. W jarzmie się tylko zdycha. Przyprawcie pracy organicznej skrzydła, którymi niech leci do niepodległości”.

Nie możemy zapominać o tych słowach Adama Mickiewicza: „Powołaniem narodu nie jest to, co naród myśli sam o sobie w czasie, lecz co myśli o nim Bóg w wieczności. Wierzący ludzie jednak winni usiłować odgadnąć ową wieczną myśl Bożą o swoim narodzie, by z nią uzgodnić myśl swoją”.

I tylko wtedy, gdy będziemy pamiętać o tych wszystkich słowach i gdy będzie wypełniać ich przesłanie, gdy będziemy wypełniać przesłanie Konfederacji Barskiej, wolę Matki Bożej Królowej Polski i zmierzać do zbudowania Polski będącej w pełni jej królestwem możemy mieć nadzieję, że proroctwo dla Polski kapelana Konfederacji Barskiej, ks. Marka Jandołowicza spełni się wkrótce, być może na naszych oczach:

Lecz się najwyższy twej krzywdy użali,

Na nichże samych tę ruinę zwali.

Więc czyń wielkiemu dzięki Bogu wcześnie,

Bo on im przytrze wyniosłego rogu.

A ty jak Feniks z popiołów powstaniesz,

Cnej Europy ozdobą się staniesz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s